Gabriel BRĂTUCU

Profesor universitar
Departamentul: Marketing, Turism-Servicii și Afaceri Internaționale
Facultatea: Științe economice și administrarea afacerilor

Contact:

Str. Universității nr. 1 Brașov, România
Corp A, sala A III 2
Tel./Fax: +40 268 473538
E-mail: gabriel.bratucu@unitbv.ro

Descarcă CV

Interese de cercetare:

• cercetări de marketing,
  • strategii de marketing,
  • comportamente de piață,
  • marketing social,
  • marketing politic

Publicații (selecție)

• Brătucu G., Madar A., Neacşu N.A., Boşcor D., Băltescu C.: “Road Safety Education in the Context of the Sustainable Development of Society: The Romanian Case”, Journal Sustainability – Basel, Volume 8, Issue 3, p. 278-290, ISI Journal, Impact factor: 0.942
  • Brătucu G., Dincă Gh., Dincă M.S., Zamfirache (Palade) A.: „Opportunity of constructing a cargo terminal – Case study Brasov International Airport, Romania, Transylvanian Review of Administrative Sciences”,Cluj-Napoca, No. 50 E/2017, pp. 38-53, ISI Journal, Impact factor: 0.456
  • Brătucu, G., Palade (Zamfirache), A., Madar, A., Neacșu, N.A., Boșcor, D. and Băltescu, C.A., 2017. “Competition on the University Educational Services Market in Romania and the Protection of Students’ Rights and Interests”. Amfiteatru Economic, 19(45), pp. 414-431, ISI Journal, Impact Factor: 0,581.
  • Brătucu, G., Epuran Gh., Gârdan D.A., Bumbaș F., Zamfirache, A., Gârdan, I.P., Opriș (Stănilă) Mădălina Adina: “The evolution of textile and clothing industry in Romania: an analysis from the perspective of imports and exports determinants”, Industria Textilă, 68(2), pp. 147-155, ISI Journal, Impact Factor: 0,570.
  • Brătucu, G. Băltescu, C.A., Neacșu, N.A., Boșcor, D., Țierean, O.M., and Madar, A.: “ Approaching the sustainable development practices in mountain tourism in the Romanian Carpathians”, Journal Sustainability – Basel, Volume 11, ISI Journal, Impact Factor: 1,789.